Kategoriler
Blog

Ortodonti Tedavi Yöntemleri Nelerdir ve Tedavi Süreci Nasıl İlerler?

Ortodonti tedavileri normal olan diş yapısının çarpışık olması ve olması gerektiğinden farklı olduğu durumlarda, bu problemin düzeltilmesi amacı ile diş, ağız ve kafa yapısının incelenerek dişlerde olan çarpışık diş sorunlarının düzeltilerek, hastaların istediği dişlere sahip olmasını sağlayan tedavi yöntemleridir.

Ortodonti Tedavi Yöntemleri Nelerdir ve Tedavi Süreci Nasıl İlerler?

Ortodonti tedavileri birkaç aşamadan oluşmaktadır. İlk olarak ortodontist, hastayı muayene ederek dişlerdeki sıkışıklık, uyumsuzluk, yamukluk ve çarpışıklık gibi sorunlar fark eder. Daha sonra hastanın probleminin büyük olup olmadığı, tedavi olup olmamasının gerekliliği hakkında hastaya bilgi verir. Gerçekleşen muayenede ortodontist hastanın ağzını detaylı olarak kontrol etmektedir. Muayene sonrası hastanın tedavisinde hangi yöntemin tercih edileceği hakkında en detaylı ve doğru bilgiyi hastaya aktarmaktadır. Bu işlemlerden sonra tedavinin hazırlık aşamasına geçilmektedir. Hazırlık aşamasında ortodonti tedavileri için gerekli koşullar sağlanmalıdır. Öncelikli olarak hijyenin sağlanması gerekmektedir. Ortodonti tedavilerinde hijyen oldukça önemlidir. Ağız içerisinde çürük bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir. Çürük var ise tedavisi yapılmalıdır. Ağız bakımı da yapıldıktan sonra hazırlık aşaması tamamlanır. Planlama aşamasında ise analizler ve ortodontistlerin ölçümü tamamlandıktan sonra tedavi seçeneklerine geçilir. Birden fazla tedavi seçeneğinin olmasının sebebi, hastadan hastaya değişen yöntemlerin olabilmesidir. Bu değişiklikler hastanın diş, ağız ve çene yapısına bağlıdır. Tedavide hastanın ağzına ekartör takılmaktadır. Bu apareyin kullanım amacı hastanın tedavi boyunca ağzının açık kalmasının sağlanmasıdır.

Ortodontik Sorunlar Nasıl Oluşur?

İskeletsel bozuklukların mevcut olması, hastanın alt çenesinin geride ya da ileride olması ve kişinin çene yapısında uyumsuzluk olması durumları, ortodonti sorunlarına kolaylıkla yol açabilmektedir. Bu sorunlar da çocukken emziğin ve biberonun gereğinden fazla kullanılması gibi nedenlerden dolayı meydana gelir. Bu problemler ortodonti tedavileri ile mutlaka en kısa sürede önlenmelidir.