Kategoriler
Blog

Çocuk Diş Sağlığı Sorunları

Çocuk diş sağlığı sorunları hızlı çözüm isteyen problemler arasında yer almaktadır. Süt dişleri yaklaşık 6 aylık bir bebekte çıkmaya başlar. Çıkmasının en temel nedeni ek besine ihtiyaç duyulmasıdır. Ancak süt dişlerinin görevi besinleri ısırma ve ezme ile sınırlı değildir. Süt dişleri, yüz ve çene bölümünün gelişiminde, kalıcı dişlerin geleceği yerlerin korunmasında ve ağız kısmında olası görüntü veya konuşma bozukluklarının önlenmesinde oldukça büyük bir öneme sahiptirler.

Süt Dişlerinin Korunması

Çocukların diş yapısını etkileyen bazı kötü alışkanlıklar düzenli gelişmenin önünü tıkayabilir ve diş sorunlarına yol açabilir. Çocuklar bilmeden sağlıklarını tehlikeye atabilirler ama önemli olan anne ve babanın durumu fark ederek uzman bir diş hekiminden yardım almasıdır. Aşağıda yer alan alışkanlıklar nedeniyle çocukların 6 ayda bir diş hekimi kontrolüne götürülmesi gerekmektedir. Çocuklarda diş sağlığı sorunlarına yol açan nedenleri ve sonuçlarını başlıklar halinde aşağıda inceleyebilirsiniz.

Parmak Emme

Çocuk diş sağlığı sorunları konusunda en sık rastlanılan alışkanlıklardan biridir. Emme sırasında damak ve dişler üzerine binen basınç damaklarda sorunlara, dişlerde eğriliklere yol açabilmektedir. Tel takılmasını gerektirecek kadar sorunlar büyüyebilir.

Tırnak Yeme

Tırnak yeme alışkanlığı özellikle ön dişlerde aşınmalara sebep olan bir alışkanlıktır. Dişlerin aşınmasından öte, şekil bozukluklarının başlangıcı sayılır. Ayrıca tırnak arasında kalan bakterilerin de çürüklerin oluşmasına yol açtığını belirtmek gerekir.

Diş Gıcırdatma

Genellikle uyku sırasında görülen diş gıcırdatma eylemi çocuğun duygusal olarak sinirli olduğu zamanlarda rastlanabilmektedir. Bu eylem, çocuk diş sağlığı sorunları arasında oldukça yaygın tasrlanan bir durumdur. Gıcırdatma esnasında özellikle köpek ve kesici dişler birbirine sürttüğü için bu dişlerde belirgin aşınmalar meydana gelir. Alışkanlığın sürekli olması dişlerin yerlerinden kaymasına yol açabildiği gibi çene kaslarında yarattığı bozukluklar yıllar sonra ortaya çıkabilmektedir.

Biberon Çürüğü

Özellikle bal, şeker gibi yiyecekler karıştırılmış sütün gece boyunca biberonla bebeğe verilmesi ön dişlerde çürüğe sebep olmaktadır.

Asitli ve Şekerli Gıdalar

Çocuk diş sağlığı sorunları arasında en tehlikeli alışkanlıklardan birisi de asitli ve şekerli gıda tüketimi olmaktadır. Asitli ve şekerli gıdalar çocuklar tarafından çok sevilir. Ancak aşırıya kaçılması ve sonrasında dişlerin temizliğinin yapılmaması çürüklerin oluşmasını kaçınılmaz kılar. Konya çocuk diş tedavisi içi siz de şimdi iletişime geçin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir