Kategoriler
Blog

Uygun Diş Hekimi Seçimi Nasıl Yapılır?

Diş hekimi diplomasına sahip bir doktor hastalarının ağız içi ve diş sağlığından sorumlu olmaktadır. Dil, diş, damak ve diş etinden oluşan ağız, gün içinde özellikle alınan besinlerle oluşan enfeksiyonlara oldukça açıktır. Bu enfeksiyonlar, sindirim sisteminin ilk basamağı olan ağız yolu ile tüm vücuda açılarak dolaşım ve solunum gibi hayati faaliyetleri olumsuz etkileyebilmektedir. Diş doktorları, tüm vücut sistemlerinin sağlığını ve bütünlüğünü korumak adına ağız içi için tedavi sunmaktadır. Sunulan tedaviler, diş, diş eti ve genel ağız muayenesi ile başlamaktadır. Çok aşamalı olabilen tedaviler diş dolgusu, kanal ve köprü tedavisi gibi yaygın işlemleri kapsayabilmektedir. Kurtarılması mümkün olmayan dişler, diş kaybı ile sonuçlanmaktadır. Bu durumda söz konusu diş hekimi diş çekim işlemini gerçekleştirmektedir. Bu işlemlerin ardından hastaların tercihine göre diş implantı gibi alternatif tedaviler denenebilmektedir.

Diş Tedavilerinde Koruyucu Hekimlik

Tıp biliminin her alanında olduğu gibi ağız ve diş sağlığında da koruyucu hekimlik oldukça önemlidir. Diş doktorlarının bu konuda üstlendiği bir diğer görev hastalarını ağız ve diş sağlığının bozulabileceği durumlar hakkında bilgilendirmektir. Başta ağız hijyeni ile süregelen ağız sağlığı ihmal edildiği takdirde, bu durumun beden sağlığında bozulmalara neden olabilmesi söz konusudur. Buna ek olarak bu durum diş kaybı ile kişilerin tedavilerinin uzamasını da kaçınılmaz kılabilir. Ayrıca, ağız sağlığının ihmal edilmesi hastaların yaşam kalitesini gün geçtikçe de düşürecektir. Besinleri parçalamakta zorluk çeken bireyler,  daha önce severek tükettikleri besinleri bile bir işkence olarak nitelendirebilmektedir. Bu doğrultuda, diş hekimi koruyucu hizmetleri büyük bir önem arz etmektedir. Oluşması muhtemel rahatsızlıkların öngörülebilmesi adına bireylerin mutlaka düzenli olarak diş doktorlarına muayene olması gerekmektedir.

Uygun Diş Hekimi Seçimi Nasıl Yapılır?

Diş bilimi diğer tüm bilimlerin olduğu gibi katmanlı ve sistematiktir. Hastaların ihtiyaç duydukları nitelikte bir diş hekimi bulabilmesi için öncelikle şikayetlerini belirlemesi gerekmektedir. Hastalar, diş ve diş eti gibi farklı ağız bölümlerinde uzmanlaşmış diş doktorlarından hizmet alabilmektedir. Ayrıca, sağlığa ek olarak estetik bir tedaviye ihtiyaç duyan hastalar, diş teli uygulaması gerçekleştirebilen diş hekimlerine danışarak kendilerine uygun doktorlardan hizmet alabilmektedir.

Siz de şimdi Konya Diş Hekimi ile iletişime geçerek, diş sorunlarınızdan kurtulun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir