Kategoriler
Blog

Diş Dolgusu Tedavilerinde Kullanılan Çeşitler Nelerdir?

Hemen herkesin aşina olduğu terimlerden birisi olan konya diş dolgu, diş sağlığı bozulan kişilere hekimlerce sıklıkla uygulanan tedavi yöntemlerinden birisidir. Dişlerinde çürükler bulunan kişilerde diş hala kurtarılabilecek düzeyde ise hekimler tarafından kişilerin dişlerine diş dolgusu yapılmaktadır. Temel olarak dolgu çürüyen bir dişteki gerekli kısımlar çıkarılarak yerine yerleştirilen ögedir. Dolgular dişin normal formuna uygun olarak, temizlenen yere yerleştirilmektedir. Dolgudaki en önemli husus ise insanların biyolojik yapılarına uygun olan kompozit materyaller ile dolgu işleminin yapılması ve bu sayede vücuda uyum sağlamasıdır. Bu tedavinin uygulanma amaçlarından birisi ağız sağlığının yanı sıra kişilerdeki estetik görünümü korumaktır.

Diş Dolgusu Tedavisi

Diş Dolgu tedavisinde kullanılan pek çok farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler oldukça fazla çeşitliliğe sahiptir. Bu çeşitliliğin sebebi kimi zaman estetik olmakla beraber genellikle kullanım alanına göre olmaktadır. Her dolgu çeşidi her dişte kullanılmadığı için dolgunun yerine göre kullanılması oldukça önem arz etmektedir.

Diş Dolgusu Çeşitleri

Diş Dolgu uygulamalarında en sık kullanılanlardan birisi olan estetik dolgular ağız temizliğinin tam olarak sağlanamadığı durumlarda ve dişlerdeki çürüklerde kullanılan dolgu çeşididir. Bunun yanı sıra dişlerde oluşan renk bozukluklarında ve kırılan dişlerde de kullanılmaktadır. Kısacası dişlere sağlıklı bir görünüm kazandırmak için kullanılan dolgu çeşitlerindendir.

Estetik dolgular kendi arasında ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan birincisi kompozit dolgulardır. Kompozit dolgularda kullanılan malzeme isminden de anlaşılacağı üzere kompozittir. Çürükler temizlenerek ışınlar sayesinde tedavi uygulanır. Porselen dolgularda ise yine isminde olduğu gibi kullanılan malzeme porselendir. Başka bir dolgu uygulama yöntemi ise amalgam dolgu yöntemidir. Bu yöntem dolgu çeşitleri arasında uygun fiyatlı oluşu ve uzun ömürlü olması ile ön plana çıkmaktadır. Diş tedavilerinde kullanılan en eski yöntemlerden birisi amalgam yöntemidir.  Uygulanan dolgunun hemen hemen yarısı cıvadır. Bunun dışında içerisinde gümüş, bakır, çinko gibi elementleri de barındırmaktadır. Bu dolgular yiyeceklere dayanıklı olması ile de ön plana çıkar, ortalama kullanım süreleri ise beş yıl civarlarındadır. Özellikle görünmeyen yerlerde kalan arka dişler için kullanılmaktadır. Cam iyoner dolgu türü ise çocuklarda ve genellikle ön dişlerde kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir