Kategoriler
Blog

Diş Teli Tedavisi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Diş Teli Tedavisi günümüzde sıklıkla kullanılan bir tedavi seçeneğidir. Diş telleri tedavisinde amaç dişleri tel yardımı ile bir zaman aralığında güç uygulayarak istenilen yönde tutmaktır. Diş teli tedavisi uzun bir süreç olmaktadır. Kısa bir sürede dişlerin pozisyonları değişmemektedir. Bu tedavi ortodonti bölümünde yapılmaktadır. Tedavide amaç çene ve dişlerin 3 boyutlu şekilde uyumlu olmasını sağlamaktır. Dişler güldüğümüzde öne çıkarak dikkatleri üzerine sürmektedir.

Bu nedenle güzel bir gülüşe sahip olmak için dişlerin bakımlı ve düz bir şekilde olması gerekmektedir. Bunun da çözümü diş teli tedavisidir. Kliniğimizde diş teli tedavisi hizmetini vermekteyiz. Bu hizmete çene ve diş yapısına göre hangi tür diş teli kullanılacağına karar vermekle başlanır ve daha sonra tedaviye geçilir.

Konya Ortodonti Uzmanı - Diş Teli Tedavisi
Konya Ortodonti Uzmanı – Diş Teli Tedavisi

Diş Teli Tedavisi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Klinik olarak 7 yaşından önce tüm çocukların yaşanabilecek problemi önlemek ve sağlıklı bir çene ve diş yapısına sahip olabilmesi için ortodonti muayenelerini yaptırmalarını önermekteyiz. Erken yaşta tedavi sayesinde çocukların ileride yaşayabilecekleri diş ile ilgili problemler önlenebilmektedir. Klinik olarak Diş Teli Tedavisi 10 yaşından küçüklere önerilmemektedir. Yetişkinlerde diş teli tedavileri ise her yaşta yapılabilmektedir. Diş çekimleri sonucunda dişler yerinden kaymakta ve bu nedenle dişlerin şekilleri bozulmaktadır. Bu durumlarda en iyi çözüm diş teli tedavisi görmektir.

Diş Teli Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Konya Diş Teli Tedavisi sırasında ve sonrasında hastaların yemelerine ve içmelerine daha fazla dikkat etmeleri gerekmektedir. Tel tedavileri uzun süreli ve sabır isteyen tedavilerdir. Tedavi sırasında elma, armut, kuruyemiş, cips ve ekmek gibi sert yiyecekler tüketilmemelidir. Aynı zamanda karemel, jelibon, sakız ve lokum gibi yapışkan yiyeceklerin tüketilmesi de tellere zarar verebilmektedir. Bu nedenle tedavi sırasında ve sonrasında da yeme içmeye özen gösterilmelidir. Diş teli bakımı da mutlaka yapılmalıdır. Bakım için sert değil yumuşak diş fırçaları kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir