Kategoriler
Blog

Ortodonti Tedavisi ve Ücreti

Ortodonti çarpık ya da düzensiz bir görünüme sahip dişlerin tedavi edilmesini sağlayan, diş hekimliğinin bir uzmanlık alanıdır. Diş sağlığı için çarpıklık istenmeyen bir durumdur. Yemek artıkları düzensiz bir sıralamaya sahip dişler arasında birikebilmekte ve hızlı bir çürümeye neden olabilmektedir. Çene bozukluklarında kişinin bütün hayat kalitesi düşürmektedir. Estetik bir görünüm yakalamak ve sağlıklı bir diş yapısına sahip olmak için bu diş hekimliği alanına başvurulmaktadır.

Ortodonti Tedavisi

Tedavi kişinin durumuna göre özel bir program dahilinde uygulanmaktadır. Tedavide yaş önemli bir faktördür. Ergenlik çağını tamamlamamış kişilere uygulanan tedaviler tamamlamış kişilere göre farklılık göstermektedir. Ergenlik çağının tamamlanması ile kemik gelişimi de tamamlanır ve bu tedaviyi etkilemektedir. Tedaviyi etkileyen bir başka unsurda bozukluğun çeneden kaynaklı olup olmadığıdır. Çeneden kaynaklı bir çarpıklık durumunun tedavisi daha zor olmaktadır. Bazı insanlarda kalıtsal olarak alt ve üst çene geride olabilmektedir. Kişi ergenlik çağını tamamlamadıysa bu durum Ortodonti tedavisi ile düzeltilebilmektedir. Tedavinin kısa sürede kolay bir şekilde tamamlanabilmesi için yaşın ilerlememiş olması önemlidir.

Dişlerdeki çarpıklık birçok farklı sebepten kaynaklı olabilir. Kalıtsal olabileceği gibi kişinin bebeklik ve çocukluk döneminde tırnak yeme, parmak emme alışkanlığı veya biberon, emzik kullanımının uzun sürmesi de çarpıklığa neden olabilmektedir. Bu sebeplerden dolayı iskeletsel bozukluklar meydana gelebilmektedir. Çene dişlere göre büyük olduğunda dişler arasında istenmeyen boşluklar oluşabilmektedir. Estetik görünüm ve diş sağlığı açısından boşlukların kapatılması için de ortodontik tedavi uygulanmaktadır. Diş etlerinin büyük dişlerin küçük kaldığı durumlarda da estetik bir görünüm elde etmek için bu tedaviye başvurulmaktadır. İskeletsel bozukluklar kişinin çarpıklık düzeyine bağlı olarak değişen bir zaman diliminde tedavi edilebilmektedir. Tedavi, çarpıklık düzeyine ve kişinin diş yapısının iyileşmesine bağlı olarak ortalama olarak 2-4 sene içerisinde tamamlanmaktadır.

Ortodonti Tedavisi ve Ücreti

Konya ortodonti zaman alan ve kaliteli, profesyonel malzemelerin kullanıldığı bir tedavi sunmaktadır. Tedavinin karşılığında oluşturulan ücret oldukça makul bir seviyede tutulmaktadır. Her hastanın ödediği miktar aynı olmamaktadır. Kişinin durumuna göre bir tedavi uygulandığı için fiyat arasında bir değişim olabilmektedir.