Dt. Ahmet Dikici Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği - Konya Diş Hekimi

Konya Diş Muayene & Oral Diagnoz

Konya Diş Muayenesi

Oral Diagnoz bilimsel verilere dayanarak ağız hastalıklarının incelenip bir diğerinden ayrılmasıdır. Hastanın ağız bölgesine ait röntgenlerin incelenmesi ve detaylı bir ağız içi muayenesinin yapılması için teşhis koyma işlemidir. Başarılı bir diş tedavisi, tüm hastalıklarda olduğu gibi ancak iyi bir teşhis konmuşsa yapılabilir.  

Genelde çoğumuz diş hekimlerinde korktuğumuz bir gerçektir oysa sağlımız için en fazla önem isteyen dişlerimiz ve ağız sağlımız olduğu bilinmektedir. Bu neden ile belli aralıklarda mutlaka diş hekimlerine kontrollerimizi yaptırmamız hem ağız e diş sağlığı olduğu kadar vücudumuz içinde önem taşımaktadır bu konuda mümkün oldukça özen göstermeye çalışmakta fayda vardır.

Konya Oral Diagnoz - Diş Muayenesi Nasıl Yapılır?

İlk aşama olarak ağız içi muayenesi yapılır ve diş ve çene yapısını gösteren röntgen çekilir. Bu aşamadan sonra hastaya özel tedavi planı çıkarılır. Ağız içinde sadece çürük dişler ve iltihaplı diş etleri karşımıza çıkmaz. Tüm dünyada kabul edildiği gibi çene kemikleri ve eklemi, tükürük bezleri, dil ve ağız içinde görülen tüm yumuşak dokuların hastalıkları diş hekimliğini ilgilendiren konularda görülür.   

Konya Oral Diagnoz – Radyoloji

Birçok ilimizde oluğu gibi Konya da sağlık yönünden oldukça gelişmiş ve gelişmeye devam etmektedir bütün bu sağlık alanı içerisinde diş hekimlerinin sağladığı tedavileri artık hem hastanelerde, üniversite hastanelerinde, hem de özel hastanelerde olduğu gibi muayenehanelerde de kolaylık ile yapabilme fırsatı verilmektedir. Kesin tanılar için ağız içi hastalıklarının tedavisinde ve neler olduğunu daha sağlıklı görüp anlaşılmasında için başvurulan radyolojik tetkik olduğunu belirtmek isteriz.

Konya Ağız ve Çene Radyolojisi

Oral diagnoz ağız ve diş sağlığı için diş hekimin gerek görmesi halinde yapılan işlem halk arasında diş röntgeni olarak bilinen işlemdir.

Ağız ve diş olduğu kadar çene bölgesinin de radyolojisi alındığını belirtmek isteriz. Yani her hangi bir hastalığın ve farklı durumun daha kolay teşhis edilmesini saplamak için oral diagnoz başvurulmaktadır

Yapılacak tedaviyi uygulamak ve teşhis için başvurulması ile bilinmektedir. Erken teşhis yâda görünmeyen farklı durumlar çene yapısını görebilmek adına uygulanmaktadır.

Diş Muayenesi ile ilgili Bilgiler

Ağız içindeki organ ve dokuların yapısını görmek diş çürüğü, diş eti hastalıklarının teşhisi, çene kemiklerinin yapısı ile alakalı sorulara daha net ve kolay cevaplar alınmasını sağlamaktadır.

Tabi ki bu işlemden öne sizlerinde dikkat etmeniz gereken bir noktayı hatırlatalım baş ve boyun kısımlarınızda metal olmaması ve sizden yapmanızı istenilenleri göz ardı etmemek bir defa için uygulanmasını sağlayacaktır. Buda daha kısa sürede tedavinize başlanmasına neden olacaktır

Ağız ve diş sağlığında genelde ilk muayenelerde istenilen oral diagnoz yani ağız diş ve çene radyolojisi daha sağlıklı tedavilere başlanması ve kısa zaman içerisin de olumlu sonuçlar alınması için önem taşımaktadır.

Telefon
WhatsApp

Sana nasıl yardımcı olabiliriz?

Sorun mu yaşıyorsun?