Dt. Ahmet Dikici Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği - Konya Diş Hekimi

Lamine Diş Kaplama - Porselen Diş Kaplama

Lamine Diş Kaplama

Lamine diş kaplama, özellikle ön grup dişlerde uygulanabilen çok ince porselenlerdir. Porselenin fiziksel özelliklerinin güçlendirilmesi çok daha ince yapılabilmelerini sağlamıştır. Günümüz diş hekimliği daha konservatif bir yaklaşımla, daha az doku kaybı gerektiren restoratif işlemleri ön plana çıkartmaktadır. Porselen laminalar, diş dokusundan çok az veya çoğu zaman hiç preparasyon gerektirmeden uygulanabilen restorasyonlardır. Özel yapıştırıcılar kullanılarak yapıştırılan laminaların renk geçirgenliğinin çok iyi olması estetik olarak mükemmel sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Laminaların sağlıklı, dayanıklı hem de renk stabilitelerinin çok iyi olması günümüzde çok yaygın bir restoratif seçenek olmasını sağlamıştır. Çok ince olarak üretilen laminalar hassas tekniklerle elde edilmektedir. Bu da diş ve çevre dokularla olan uyumunun mükemmel olmasını sağlamaktadır.

Lamine diş kaplamasının avantajları nelerdir?

Çok az preparasyon veya hiç bir preparasyon gerektirmeden diş yüzeyine uygulanır. Dayanıklıdırlar. Renk stabiliteleri çok iyidir. Renk seçenekleri mevcuttur. Dişlerdeki kırık, çatlak, büyük dolgular ve renklenmeler rahatlıkla tedavi edilebilir. Dişler arasındaki aralıklar hem estetik hem de doğal bir görünüme sahip olacak şekilde restore edilebilir. Lekenmeye ve aşınmalara karşı dirençlidirler.

Lamine diş kaplaması nasıl yapılır?

Öncelikle hastamızın gülüş dizaynı belirlenir. Çekilen fotoğraf ve filmlerle beraber hastadan elde edilen modeller üzerinde çalışmalar yapılır. Hastanın yaşı cinsiyeti dudak formu yüz şekli gibi etkenler değerlendirilerek gülümseme dizaynı yapılır. Hasta ile beraber bu çalışmalar değerlendirilir ve kompozit materyalinden hazırlanan laminalar hasta ağzında denenir. Bu aşamada hasta, restorasyonun formu hakkında bilgi sahibi olur. Diş Hekimi Ahmet Dikici ve hasta kompozit restorasyon üzerinde gerekli düzeltmeleri yaparak dişin son formuna karar verirler. Diş yüzeyinde gerekli hazırlıklar yapılır ve hasta geçici restorasyonlarını hemen kullanmaya başlar. Porselen provaların yapılması ve sıralanmasının ardından diş yapısına çok güçlü bağlanan özel yapıştırıcılarla dişe yapıştırılır. Ağızda son düzeltme ve parlatmalar yapılır.

Lamine diş kaplaması hangi hastalara uygulanabilir?

Renklenme problemi olan ön grup dişlerde, çapraşık, düzensiz, seviye problemi olan eğri dişlerde, ayrık dişlerde, büyük, eski ve renk problemi olan dolgularda, kırık ve aşınmış dişlerin restorasyonlarında, beyazlatma ile tedavi edilemeyen antibiyotik ve aşırı flor kullanımına bağlı olarak oluşan renklenmelerde, kozmetik olarak hastanın dişlerinden memnun olmadığı durumlarda uygulanabilirler.

Lamine Diş Kaplama Sıkça Sorulan Sorular

Laminaların ömürleri ne kadardır?

Laminalarda uygun porselen ve yapıştırma materyallerinin kullanımı ve uzman hekimlerce yapılmaları çok önemlidir. Hastanın uygulayacağı iyi bir ağız bakımıyla çok uzun yıllar ilk günkü gibi kullanılabilir.

Laminalar kimlere uygulanabilir?

Tırnak yeme, diş gıcırdatma gibi parafonksiyonel alışkanlıkları olan, aşırı çene bozuklukları ve diş harabiyeti olan hastalar dışında her hastaya rahatlıkla uygulanabilir.

Lamina diş bakımı nasıl yapılır?

Bakımları doğal dişlerden çok farklı değildir, iyi bir ağız bakımı ile yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilirler.

Lamine Diş Kaplaması ilgili Bilgiler

Herkes güzel bir gülümsemeyi hak eder. Laminalar bu gülümseme için diş dokusunda neredeyse hiçbir operasyon uygulamadan yapılabilen estetik ve uzun ömürlü restorasyonlardır.

Kendinize yapacağınız en büyük yatırımlardan biri de Konya lamina diş uygulamasıdır. Kahkaha atarken bile dişlerinizin güzelliği ile özgüveniniz her zaman yerinde olsun istemez misiniz? Düzgün ve bembeyaz dişler artık hayal değil.

  1. Uygulamayı Nasıl Yaptırırım?

 Diş hekiminize başvurunuz dahilinde süreç başlayacaktır. Eğer diş yüzeylerine sizi rahatsız eden görünümleri varsa Konya lamina diş işlemini gönül rahatlığı ile yaptırabilirsiniz. Hem rahatsız edici görünümleri yok ederken hem de kalıcı bir beyazlığa sahip olacaksınız.

  1. İşlem Sonrası Ağrı Veya Acı Olur Mu?

 Konya lamina diş yöntemi, dişleriniz üzerine yapılacak kaplama ile olacağı için gerek işlem sırasında gerek işlem sonrasında herhangi bir ağrı veya acı hissetmeyeceksiniz.

  1. Farklı Diş Rahatsızlıkları Olanlar Yaptırabilir Mi?

 Mevcut diş veya diş eti rahatsızlıkları olan hastalara, öncesinde bu uygulamanın yapılmasını önermiyoruz. Etkili sonuç almak bakımından önceliğiniz var olan problemlerinizi tedavi ettirmek olmalıdır. Bunların tedavisi tamamlandıktan sonra lamina işlemine geçmelisiniz.

  1. Yaptırdıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 Eğer uzun süreli bir kullanım hayal ediyorsanız bazı konulara özellikle dikkat etmeniz gereklidir. Çay, kahve gibi diş rengini doğrudan etkileyen gıdaların alımına bir takım sınırlamalar getirmelisiniz. Ayrıca sert maddeleri ısırmanız da uzun süreli kullanıma ket vuracaktır. Pahalı bir yöntem olduğu için bunlara dikkat etmeniz maddi durumunuzun yararına olacaktır.

Telefon
WhatsApp

Sana nasıl yardımcı olabiliriz?

Sorun mu yaşıyorsun?