Dt. Ahmet Dikici Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği - Konya Diş Hekimi

Çocuk Diş Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuk Diş Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuk diş tedavisi işlemlerine bu konuda özel uzmanlık kazanmış Pedodonti diş hekimleri bakmaktadır. Pedodonti 0-17 yaş çocukların doğumdan ergenliğe ulaştıkları ana kadar diş gelişimleri, diş tedavileri üzerine uzmanlaşmış bir daldır. Süt dişlerinden ileride oluşan kalıcı dişlerin sağlığına, ağız içinde düzgün durmalarına ve dişlerin normal seyirde çıkmalarına kadar geniş bir perspektifle ilgilenirler. Diş çürüğü tedavisi, dolgu, kanal tedavisi gibi anlık işlemlerden kalıtsal ve gelişim problemlerine kadar bu dalın uzmanlık alanına girmektedir. Kliniğimizde özel pedodonti uzmanları eşliğinde 17 yaş altı çocukların diş tedavileri yapılmakta ve gelişimleri takip edilmektedir.

Çocuk Diş Hastalıkları

Çocuklarda diş rahatsızlıkları dişlerin çıkmasıyla başlar ve temel gelişim süreciyle birlikte süt dişleri yerini kalıcı dişlere bırakır. Bu süreçte kalıcı dişlerin güvenle çıkmasını sağlamak, ana dişler çıkana değin ağız sağlığını korumak, kalıcı dişlerin ileride oluşabilecek rahatsızlıklara karşı düzgün bir biçimde korunmasını sağlamak oldukça büyük önem kazanmaktadır. Bebeklik çağını atlatarak mamaya geçen bebeklerde süt dişleri çıkmaya başlar. Çocuk diş tedavisi bu anda ortaya çıkar ve bu süreç oldukça sıkıntılı geçebilir. Dişler sinirler yardımıyla bağlandıkları için boğaz, burun gibi bölgelere nüfuz ederek ağrılı, ateşli ve halsizlikle sonuçlanan rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Diş çıkması ve diş rahatsızlıklarında vücut savunmasız kalabilmekte bu durum diğer rahatsızlıkları tetiklemektedir. Süt dişlerinde meydana gelen çürükler gibi rahatsızlıklar geçici müdahaleler ile tedavi edilmekte yeni çıkacak dişlere yol verilmektedir. Kalıtsal rahatsızlıklar erken dönemde tespit edilerek tedaviye başlanabilmektedir. Diş eğriliği tedavisi özellikle erken yaşlarda olumlu sonuçlar veren bir tedavidir.

Eğlenceli Hekimlik ve Sedasyon

Diş tedavileri toplum genelinde korkulan bir alandır. Konya çocuk diş tedavisi işlemleri kliniğimiz tarafından eğlenceli bir hale getirilerek diş doktoru korkusunun önüne geçilmekte ve çocuğun bir oyun gibi algılaması sağlanmaktadır. Çizgi film seyrettirmek, konuşarak rahatlamasını sağlamak, eğlenceli oyuncaklarla zaman geçirmesini sağlamak gibi çocuğun ortamdan ayrılmasını sağlayacak girişimlerde bulunulmaktadır. Böylelikle kolay ve hızlı bir tedavi uygulanarak sıkıntılarınızı atmanız sağlanmaktadır. Diş sağlığının önemi çocuğa vurgulanarak dişlerini koruması ve fırçalaması eğlenceli bir şekilde anlatılmaktadır. Tavsiye edilmemekle birlikte Anestezi ile diş tedavisi yöntemi olan Sedasyon da uygulamalarımız arasında bulunmaktadır.

Telefon
WhatsApp

Sana nasıl yardımcı olabiliriz?

Sorun mu yaşıyorsun?