Dt. Ahmet Dikici Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği - Konya Diş Hekimi

Ortodonti Tedavileri Hangi Problemler İçin Yapılır?

Ortodonti Tedavileri Hangi Problemler İçin Yapılır?

Ortodonti, çene bozukluklarını ve çapraşık dişleri düzeltme konusunda hizmet vermektedir. Ortodonti tedavisiyle daha sağlıklı bir ağıza, güzel bir görünüme ve daha sağlam dişlere sahip olunabilir. Ortodonti tedavileri, beş yıllık diş hekimliği eğitimi almakla beraber dört yıl da ortodonti uzmanlığı eğitimi alan ve bu konuda uzmanlaşan kişiler tarafından yapılır. Bu kişiler aynı zamanda “Ortodondist” unvanı alır.

Ortodonti Problemleri Neden Oluşur?

Bu problemlerin oluşmasında en büyük etkenlerden biri iskeletsel bozukluklar olmasıdır. Bununla beraber kişinin bazı bebeklik alışkanlıkları da bu tarz problemlere yol açabilmektedir. Örneğin, bebeklik zamanında vaktinden fazla emzik ve biberon kullanmak bu tarz sorunlara yol açabilir. Çocukluktan itibaren her zaman bir tarafa doğru yatmak da çene eğriliğinin oluşmasına ve bu yüzden de ortodonti tedavisi ihtiyacına sebep olmaktadır.

Ortodonti Tedavi

Konya ortodonti tedavisi birkaç aşamadan sonra uygulanmaktadır. Öncelikle, hekim sizi muayene eder ve böylece dişlerinizde veya çenenizdeki problemleri fark eder. Sorunun ciddiyeti hakkında hastaya bilgi verir. Probleme göre en doğru tedavi şeklini hastaya anlatır. Gerekli tedavi bulunduktan sonra tedaviye başlanır. Başlanmadan önce, tedavinin verimli olması için ağız hijyenine dikkat edilir. Bu yüzden eğer ki hastanın bazı dişleri çürükse tedaviye başlamadan önce o çürükler temizlenir. Gerekli her şey sağlandığında ise tedavinin türüne göre gerekli ölçümler alınır ve tedaviye tam anlamıyla başlanır. Bu tedavi gün içinde biraz rahatsızlık verebilir, zamanla alışılacaktır.

Tedavide genelde şeffaf plaklar, hareketli ortodonti araçları, sabit ortodonti araçları ve vidalı araçlar kullanılır. Hasta telsiz bir ortodonti tedavisi istediği takdirde şeffaf plaklar devreye girer. Şeffaf plaklar hastalara daha kolay ve kullanılabilir gelir. Bu plaklar aynı zamanda oluşabilecek acı, ağrı ve sızı gibi şeyleri de giderir. Bu tedaviyle ortalama 6-24 ay arasında olumlu sonuçlar görülebilir.

Ortodonti tedavilerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak ve ön muayene için kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Telefon
WhatsApp

Sana nasıl yardımcı olabiliriz?

Sorun mu yaşıyorsun?